Ojeté auto za dobrou cenu? Je to často jen iluze

Auto z druhé ruky chce obvykle ten, kdo nemá na auto nové, a proto chce ušetřit. Cenově výhodný nákup v autobazaru však ještě nemusí být dobrou koupí.

Možností, jak se dostat ke staršímu autu, je několik. Koupit jej můžete na inzerát, přímo od majitele, z autobazaru, od dovozců nových aut, kteří od kupců nových aut odeberou stará auta jako protihodnotu, nebo si starší auto koupíte v zahraničí. Každý způsob má své výhody, ale i rizika. Podíváme se na auta v autobazarech a koupené přímo od majitelů.

Není autobazar jako autobazar

Často se objevující problém, je předčasné splacení úvěru za ojetá auto. Pokud úvěr chcete vyplatit dříve, obvykle ho velmi přeplatíte. Tyto případy bývají právní velmi komplikované a končí obvykle na soudech.

Na co je třeba myslet při koupi auta z autobazaru?

Zejména na to, jakou smlouvu uzavřel autobazar s majitelem auta. Některé bazary s majiteli aut uzavírají zprostředkovatelskou smlouvu, jiné bazary prodávají auta na základě smlouvy o obstarání prodeje věci. Druh smlouvy (dle Obchodního nebo Občanského zákoníku) rozhoduje o vašich právech.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Většina autobazarů vykupuje auta od původních majitelů a pak je prodává dál. Jde zde o smlouvu o obstarání prodeje věci a autobazar uzavírá s kupujícím kupní smlouvu vlastním jménem. Při takovém smluvním typu odpovídá za to, že auto má vlastnosti, které při prodeji uvedl. Neodpovídá však za vady, které vznikly používáním nebo přiměřeným opotřebením vzhledem k věku auta. Vlastník auta, který svěřil auto do prodeje autobazaru, se tím vůči kupujícímu zbavil odpovědnosti.

Pozor však na to, že některé autobazary mají smlouvu s názvem “smlouva o odkupu vozidla” koncipovanou jako zprostředkovatelskou smlouvu, a tedy prakticky za nic neodpovídají.

Comments are closed.