Nechcete mít vybíravé dítě? Pozor na jídelníček v těhotenství!

Vybíravost dětí může vyvolat jednotvárná strava v těhotenství!

Stravováním v těhotenství se dá ovlivnit mnohé. Je to první investice do zdraví dítěte, ale i našeho a představte si, že kromě toho můžeme ovlivnit i choutky našeho potomka, dokonce i to, zda bude či nebude vybíravé v jídle.
Pestrá strava jako prevence

Desetiletý výzkum, který se zaměřil na chutě a vůně, zjistil, že ženy, které mají pestrou stravu během těhotenství, mají menší pravděpodobnost, že jejich dítě bude vybíravým jedlíkům. Děti si dobře “pamatují” na potraviny, které konzumuje jejich maminka během těhotenství a je velká pravděpodobnost, že jim budou chutnat.
Jak je to možné?

Výzkumník Benoist Schaal z Bourgogne University v Dijonu, podle stránek deníku Daily Mail, řekl: “Během těhotenství je děloha relativně propustná a to, co matka konzumuje v době, kdy se formuje mozek, může mít dlouhodobé následky.” Tento odborník sledoval vliv pachu mimo dělohy na plod v děloze.
Děti cítí vůně a samy voní

V jednom experimentu dali vědci některým ženám v závěru svého těhotenství anýzové sušenky, zatímco jiné jedli své obvyklé potraviny. Jakmile se narodily děti žen, které konzumovaly anýzové sladkosti, kolem jejich tváře zavlála vůně anýzu. Když dali dětem přičichnout k anýzu, zdálo se, že jsou spokojené a usmívají se. Experiment nehodnotil, zda dětem i chutná příchuť anýzu stejně jako vůně, ale vědci tvrdí, že vůně je hlavním vyvolávačem naší chutě a je velmi pravděpodobné, že by i na chuťový zážitek reagovali pozitivně.
Alkohol na rtech novorozence

Další experimenty ukázaly, že miminka pozitivně reagují na pachy mrkve nebo česneku, pokud ještě před narozením k ním přičichli. Samozřejmě, tento efekt nemusí být vždy prospěšný pro zdraví – jako například v případě dětí, jejichž matky během těhotenství pili alkohol. Tyto děti měly po porodu na rtech pach alkoholu a olizovaly si je. Podobně je to i s cigaretami.

Chuťový vkus formujeme my

Chutě dítěte ovlivňujeme i po porodu. Vůní toho, co zvykneme připravovat a vařit, ale stále i těm, co jíme, samozřejmě, v případě, že kojíme. Chuť mnoha potravin ovlivňuje i chuť mateřského mléka, a tak vlastně tvoříme chuťový vkus dítěte, který se odrazí v pozdějším životě.
Jednotvárná strava a vybíravost

V druhé částí výzkumu doktor Schaal se svými pomocníky krmil šestiměsíční děti jednotvárnou nebo smíšenou stravou a sledoval jejich reakce na jiná jídla. Jedna skupina dětí například dostala deset dní za sebou na oběd mrkvové pyré. Jiné dostali jeden den mrkev, druhý artyčoky, třetí zelené fazolky a opět mrkev. Následně testovali jejich reakce na zcela nové chutě – šunku, hrách, rybu. Ukázalo se, že děti, které konzumovaly pestrou stravu, snědli novou potravinu, ale ty, které dostávaly pouze mrkev, k ní neměli důvěru.

Vanilkový experiment

Další výzkum ukázal, že vkus dětí formujeme po celá desetiletí předtím, než se dítě narodí. Experiment se zaměřil na vanilku, která se používala jako příchuť mléčné formule. Lidé ve věku 12 až 59 let dostali dva typy kečupu a měli říct, jemuž by dali přednost. Tomu s obsahem vanilky dali přednost lidé, kteří byli v kojeneckém věku krmení z lahve více a ne z prsu.
Ovlivňuje vybíravost i výchova?

Podle odborníka konzumace pestré stravy v těhotenství může snížit předpoklad, že dítě bude v jídle vybíravé. Doplnil, že zdravotní politika by se měla více zaměřit na zlepšení stravy na počátku života.

Tuto teorii do určité míry podporuje i Clare Byam-Cook – bývalá porodní asistentka, která učí celebrity (například Kate Winslet, Natasha Kaplinsky), jak nakrmit své děti. Podle listu Daily Mail řekla: “Zdá se, že matka, která během těhotenství je hodně kari, může ho jíst hodně i při kojení, protože dítě je na to zvyklé. Matkám, které nezvyknou jíst hodně kari, se běžně říká, že pikantní jídla by mohly v době kojení působit rušivě na dítě. “Podle ní při tom, zda z dítěte bude vybíravý jedlík nebo ne hrají roli i jiné faktory. Důležitá je výchova, to, jak vytrvale mu byly zaváděny nové potraviny a podobně. To vše může snížit pravděpodobnost, že vám z miminka vyroste vybíravý jedlík, který jistě není pro žádnou maminku radostí.

Comments are closed.